Skakligaen: Fredericia – Hillerød

Af holdleder Esmat Guindy

Søndagens kamp i dobbeltrunden var imod Hillerød, gruppens nummer 2. Dagen før havde de tabt topopgøret mod Skanderborg og kun deres 4. bræt, Martin Percivaldi, havde hevet en sejr i land – det var mod Mads Andersen. Konsekvensen var naturligvis, at Hillerød havde sat Martin af mod os (den officielle forklaring lød, at han skulle læse til eksamen). Vi havde afbud fra Bjarne, hvilket betød, at jeg kom i kamp på bræt 8 mod Tim Jaksland.

Vi havde ikke realistiske forhåbninger om at kunne trække matchpoint hjem mod så stærke modstandere, men helt skidt så det ikke ud fra start. Knap havde vi nået at sige J’adoube, før Daniel med de hvide havde spillet remis mod Jacob Aagaard:

1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.d4 exd4 4.Sxd4 Sf6 5.Sc3 Lb4 6.Sxc6 bxc6 7.Ld3 d5 8.exd5 cxd5 9.0-0 0-0 10.Lg5 c6 11.Df3

På et højere plan er dette kendt som en død remisstilling.

Hurtigt herefter tog de også remis på bord 1, hvor Boris havde sort mod Jesper Thybo. På bræt to kom Jens Ove næstbedst ud af åbningen med de hvide mod Sune Berg Hansen, mens Nikola og Adesh næsten fik udlignet med de sorte på bræt 3 og 7. Næsten. På bræt 4 havde Frank vundet en bonde på h6 og så ud til at kunne sætte et afgørende angreb ind, og brættet under havde Dustin fået løberpar mod springerpar i en stilling der for tilskueren bare manglede at blive åbnet – så skulle det nok gå Dustins vej. Chipmonsteret er imidlertid ganske uimponeret af løberparret og hævder fordel til Nikolaj Borge efter åbningen.

Efter fejl i åbningen fra begge sider kom jeg ind i en slags hollænder/kongeinder/omvendt Grand Prix angreb med de hvide, men med tre tempi ekstra og stod ganske overvældende…i hvert fald en stund. Så altså en ok åbningsfase for vores hold.

Herefter gik det galt flere steder: Lars Schandorff fik presset Nikola til at spille forkert og nogenlunde det samme skete mellem Jens Østergaard og Adesh. Frank fandt ikke den rigtige fortsættelse, og Isak Storme kunne sætte et storm(e, tøhø)løb ind i centrum og Frank måtte hurtigt give op.

Til gengæld fandt Sune ikke den rigtige plan imod Jens Ove, så partiet endte remis. Remis er også det bedste, man kan sige om mit parti, men i mellemtiden var det lykkedes Dustin at åbne hvids kongestilling op, og han havde et stort angreb. Desværre fandt han ikke de stærkeste træk og måtte tage til takke med remis. 2½-5½ – et resultat vi hverken kan være helt tilfredse eller helt utilfredse med.

Husk, at alle partier i Skakligaen kan ses via linket Holdskak.

You may also like...